
Проф. др Илија Б. Плећаш
Институт ВинчаПроф. др Илија Б. Плећаш, дипл. инж. технологије, научни саветник, рођен је 1948. године у Београду, Србија . Дипломирао је 1973. године (Хемијско Инжењерство), магистрирао је 1979. године а докторирао 1984. године на Технолошко-металуршком факултету Универзитета у Београду . Др Илија Плећаш је од 1973. године запослен у Лабораторији за Заштиту од Зрачења и Заштиту Животне средине у Институту за Нуклеарне Науке “Винча”. У звање научни Научни саветник је изабран 1996. године.
Главна научна активност др Илије Плећаш је у области Обраде и одлагања радиоактивних отпадних материјала цементним поступком, специјално, математичко моделовање миграционих процеса у систему имобилисаних радиоактивних материјала цементним поступком. Oбјавио је преко 60 радова у међународним научним часописима , 33 рада у националним часописима, преко 100 радова на интернационалним Конгресима и Симпозијумима и 70 радова на националним конференцијама.
Радови објављени после 1996. год. цитирани су у публикацијама других аутора 360 пута (без ауто-цитата, извор SCOPUS).
Од 1992-1999.године и 2009-2010 године је био директор Лабораторије за Заштиту од Зрачења и Заштиту Животне средине. Од 1999- 2001.године, Илија Плећаш је био Вршилац Дужности Генералног Директора Института за Нуклеарне Науке “Винча”.
У току 1981.г. боравио је у Паризу, ( Нуклеарни центар, Saclay ), као стипендиста Међународне Агенције за Атомску Енергију из Беча, у Департману за Нуклеарне Технологије-Лабораторији за бетоне.
Предавач у међународно признатој Школи Изотопа у Београду.
Професор на докторским студијама Универзитета Сингидунум од 2015.г.
- г. добио Годишњу Награду Института за Нуклеарне Науке Винча. Од 2008. Године је члан Научног Друштва србије. Од 2012. Члан Академије Инжењерских Наука Србије.
Резултати научноистраживачког и инжењерског рада Илија Плећаша се могу свести на:
- Истраживања у области ниско и средње радиоактивних отпадних материјала,
- Истраживања и примена коришћења цемента за инкорпорацију ниско и средње радиоактивног талога евапоратора као отпада ( у сарадњи са Нуклеарном Електраном Кршко)
- Истраживања и развој имобилизације ниско и среднје радиоактивног отпада на пилот инсталацији ( у сарадњи са Нуклеарном Електраном Кршко)
- Истраживања и развој имобилизације ниско и среднје радиоактивног отпада за третман, стокирање и коначно одлагање , са аспекта имобилизације рао материјала цементним и битуменским поступком, припремљених на одлагалишту типа инжењерских бетонских траншеја,
- Развој физико хемијских карактеристика малтера и бетона у циљу обраде и одлагања имобилисаних радиоактивних отпадних материјала, (тест излуживања, тест процуривања у реалним и полу реалним условима, мерење пермеабилности матрикса као порозног медија )
- Стицање искуства на full-scale апаратури за мерење излуживања радионуклида из ниско и средње радиоактивног матрикса . Сарадња са Институтом CEN Saclay, Француска.
- Математичко моделовање физико хемијских карактеристика цементног матрикса у ком је имобилисан радиоактивни отпад, специјално са аспекта миграције радионуклида кроз порозни медијум.
- Процена радиолошке заштите на коначним одлагалиштима за радиоактивни отпад.
Др Илија Плећаш, је од 1985-2010 руководио пројектима Основних истраживања на Пројектима Министарства за Науку и Технолошки . Тренутно рангиран у категорију А1. Др Илија Плећаш је у периоду 2005/2009.г. руководио Пројектом «Обрада радиоактивног отпада « у оквиру Програма « ВИНД», који је био под контролом Међународне Агенције за Атомску Енергију. У периоду 2007/2010., руководио подпројектом «Изучавање цементних материјала којим се имобилише радиоактивни отпад на коначним одлагалиштима за РАО., којим је координисала Међународна Агенција за Атомску Енергију, МААЕ.